Ze wspomnień wnuka, mojego taty, Andrzeja Węgrzyna - "Nasze wspomnienia o babci Kazimierze Węgrzynowej są bardzo skąpe, niepewne i fragmentaryczne. Z domu Goszczyńska,. urodziła się w 1866 roku. O jej młodości, pożyciu z mężem Józefem nie wiemy nic. Pamiętam, że gdy tatę pytałem o jakieś pamiątki po przodkach, powiedział mi, że gdy na wiadomość o śmierci ojca przyjechał do Granicy, zastał dom splądrowany, zaginęły wszystkie dokumenty, pamiątki i inne rzeczy...." czytaj więcej: Nasza babcia Kazimiera
Z listu mojego dziadka, Henryka: „… o przeszłości rodziny Zygmuntowskich wiem tyle, że pochodziła z Piotrkowa Tryb, Jeździłem tam z rodzicami jako dziecko i pamiętam dom drewniany w ogrodzie owocowym. Brat Matki wyemigrował do Ameryki i tam umarł. Od Matki niewiele mogłem się dowiedzieć, nie wiem też czy kto z jej rodziny pozostał jeszcze przy życiu”
Najdalsze korzenie rodu babci mojego taty, czyli Kazimiery z d. Zygmuntowskiej to linia Łągiewskich. Bartłomiej i Konstancja Łągiewscy, urodzeni przed 1730 rokiem w Piotrkowie Trybunalskim lub okolicach mieli sześcioro dzieci (lub o tylu jedynie zachowały się informacje w dokumentach), wśród których Mikołaj Łągiewski, ur 9 września 1766 w Piotrkowie,- zm 13 lipca 1811 tamże.
Mikołaj Łągiewski ożenił się z Apolonią z d. Kiełkiewicz, z którą miał sześcioro dzieci, ochrzczonych w parafii Piotrków Trybunalski. Jedną z córek była Józefa Łągiewska, urodzona ok 1796 roku, której mężem został Błażej Golik, obywatel rolny, majster profesji krawieckiej (ur. 1788, zm 1836 w Piotrkowie), syn Michała i Heleny. Mikołaj i Apolonia Łągiewscy mieli dwoje dzieci, Wincentego, ur. w 1826 i Annę Golik, ur. 1836, która poślubiła Tomasza Zygmuntowskiego.
Ojcem Tomasza, męża Anny z d.Golik był również Tomasz Zygmuntowski, (ur. 1796,ok zm. 19 maja 1840 r w Kołacinie) zamieszkały w Kołacinku niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego, szynkarz, ekonom przy dworze, syn Piotra i Marianny, a matką - Domicella z d. Paczuska, (ur.ok. 1798 w Piotrkowie) córka Jakuba i Wiktorii z d. Sikorskiej.
Tomasz Zygmuntowski, (syn Tomasza i Domicelli) urodził się w 1834 r. w Kołocinku koło Piotrkowa. Poślubił Annę z d. Golik a ich córką była Kazimiera Zygmuntowska, ur. 3 marca 1866 w Piotrkowie, zm. 31 maja 1933 w Gliniku Marjampolskim, żona Józefa Węgrzyna, mojego pradziadka, babcia mojego Taty, Andrzeja, (według wspomnień którego Kazimiera miała siostry, ale nic o nich nie wiadomo. Natomiast mój dziadek, Henryk napisał w liście do przyjaciela, że niewiele wie o rodzinie swojej matki, pamiętał że "brat matki wyemigrował do Ameryki i tam umarł").
W aktach metrykalnych parafii Św. Jakuba w Piotrkowie znalazły się akta urodzenia rodzeństwa Kazimiery: Bronisław, ur. 1859, Bronisława, (1861-1862) oraz Józef Walenty, ur. 1864.
Kazimiera Węgrzyn z d. Zygmuntowska po śmierci męża mieszkała początkowo z rodziną córki, Cecylii Pizło w Nisku, a następnie w Gliniku z rodziną mojego dziadka. Jest pochowana na cmentarzu w Gorlicach w grobie rodziny Węgrzynów. Grób ten został wpisany do rejestru zabytków, pochowani są w nim również moi dziadkowie, Olga z d. Kostecka i Henryk Węgrzyn i ich córka, Hanna Kuczyńska.
ur. ok.1722* - zm 28.01.1806 w Piotrkowie
Ojciec: ?
Matka: .?
Mąż: Bartłomiej Łągiewski
Dzieci: Wawrzyniec, Mikołaj 1766, Wojciech, Marianna, Jan Nepomucen, Katarzyna (daty urodzenia poniżej) **
* Data urodzenia wyliczona na podstawie aktu zgonu: w 1806 roku miała 84 lata.
** Zgodnie z wyliczoną datą urodzenia pierwsze dziecko urodziła mając 37 lat a ostatnie - mając 57 lat. Być może więc jest w akcie zgonu błąd w dacie urodzenia (może trudność w odczycie nieczytelnego pisma po łacinie). Jednak należy brać pod uwagę, że w aktach zgonu, szczególnie starszych ludzi wiek jest podawany z szerokim przybliżeniem, nawet i ponad 10 lat w obie strony...
Dokumenty:
(źródło geneteka.geneolodzy.pl) - Dzieci Bartłomieja i Konstancji Łągiewskich (akty ur. po łacinie, daty ur. w uwagach)
Akt urodzenia syna Bartłomieja, rok 1766, Kościół rzymsko-katolicki. Parafia Piotrków Trybunalski. Na dole strony Nicolaus syn Bartolomei et Constantia Łągiewski (tłum. z łaciny) „W roku jak wyżej, dnia 8 września, ten sam co wcześniej [Mikołaj Mariański, wikary kościoła piotrkowskiego] ochrzcił dziecko imieniem Mikołaj z Tolentino, syna Urodzonych Bartłomieja i Konstancji Łagiewskich, prawowitych małżonków. U świętego źródła trzymali Urodzony Antoni Przybysławski i Marianna Zigierowska.” żródło
Źródło: genetyka.genealodzy.pl - Zgon Konstancji Łagiewskiej
ur. nie później niż 1729 - zm nie wcześniej niż 1809 *
Ojciec: ? (Mikołaj Łągiewski?)**
Matka: .? (Elżbieta Łągiewska?)**
Brat? (Mikołaj Łągiewski?)**
Żona: Konstancja z d.?
Dzieci: Wawrzyniec, Mikołaj 1766, Wojciech, Marianna, Jan Nepomucen, Katarzyna (daty urodzenia poniżej)
* Daty urodzenia i śmierci Bartłomieja wyliczone na podstawie wpisu w Akcie Ślubu jego wnuka Kazimierza Łągiewskiego 11.01.1809 roku, który był wychowankiem Bartłomieja, obecnego na ślubie i mającego wówczas "przeszło 80 lat" (patrz poniżej fragment tego dokumentu)
** Hipoteza pana Pawła Hynowskiego (myheritage.pl) - Bartłomiej mógłby być synem Mikołaja i Elżbiety Łągiewskich, lub też młodszym bratem Mikołaja. Potomstwo obu z nich zarejestrowano w aktach metrykalnych parafii piotrkowskiej a identyczne nazwisko sugeruje bliskie pokrewieństwo. Jednak w danych na stronie geneteka.genealodzy.pl wśród potomków Mikołaja i Elżbiety nie ma Bartłomieja.
Dokumenty:
(Źródło geneteka.geneolodzy.pl) - Fragment Aktu Ślubu Kazimierza Łągiewskiego, wnuka Bartłomieja: "Roku tysiąc ośmset dziewiątego dnia jedenastego miesiąca stycznia (...) stawił się Kazymierz Łągiewski liczący podług metryki przy tutejszym Kościele lat dwadzieścia dwa syn Mateusza nie żyjącego i Petronelli Łągiewskich w przytomności Bartłomieia Łągiewskiego Dziadka swoiego liczącego lat przeszło ośmdziesiąt, u którego był iak wychowanek. Stanęła oraz Maryanna Łączyńska Panna licząca (...)
(źródło geneteka.geneolodzy.pl) - Dzieci Bartłomieja i Konstancji Łągiewskich (akty ur. po łacinie, daty ur. w uwagach)
Akt urodzenia syna, Mikołaja rok 1766, Kościół rzymsko-katolicki. Parafia Piotrków Trybunalski. Na dole strony Nicolaus syn Bartolomei et Constantia Łągiewski (tłum. z łaciny) „W roku jak wyżej, dnia 8 września, ten sam co wcześniej [Mikołaj Mariański, wikary kościoła piotrkowskiego] ochrzcił dziecko imieniem Mikołaj z Tolentino, syna Urodzonych Bartłomieja i Konstancji Łagiewskich, prawowitych małżonków. U świętego źródła trzymali Urodzony Antoni Przybysławski i Marianna Zigierowska.” żródło
ur? - zm ?
Ojciec: ? Kiełkiewicz
Matka: ? Kiełkiewicz z d.?
Mąż: Mikołaj Łągiewski, ur. 1766
Dzieci: Józefa Golik ur ok 1796, Zuzanna Klara 1796, Jan Jakub 1802, Andrzej Kornel 1804, Marianna, 1807 i 1808 (pierwsza zmarła?)
Dokumenty
Źródło: geneteka.geneolodzy.pl - Dzieci Mikołaja i Apolonii Łągiewskich (brak wśród nich Józefy):
Źródło: geneteka.geneolodzy.pl - ślub Józefy Golik, wdowy po Błażeju Goliku z Józefem Góreckim w dniu 27.03.1837. Ważne - imiona rodziców: Mikołaj i Apolonia.
ur 9 września 1766 w Piotrkowie,- zm 13 lipca 1811 tamże
Ojciec: Bartłomiej Łągiewski, ur. 1729
Matka: Konstancja Łągiewska z d.?
Żona: Apolonia z d. Kiełkiewicz
Dzieci: Józefa Golik ur ok 1796, Zuzanna Klara 1796, Jan Jakub 1802, Andrzej Kornel 1804, Marianna, 1807 i 1808 (pierwsza zmarła?)
Akt urodzenia rok 1766, Kościół rzymsko-katolicki. Parafia Piotrków Trybunalski. Na dole strony Nicolaus syn Bartolomei et Constantia Łągiewski (tłum. z łaciny) „W roku jak wyżej, dnia 8 września, ten sam co wcześniej [Mikołaj Mariański, wikary kościoła piotrkowskiego] ochrzcił dziecko imieniem Mikołaj z Tolentino, syna Urodzonych Bartłomieja i Konstancji Łagiewskich, prawowitych małżonków. U świętego źródła trzymali Urodzony Antoni Przybysławski i Marianna Zigierowska.” żródło
Źródło: geneteka.geneolodzy.pl - Dzieci Mikołaja i Apolonii Łągiewskich (brak wśród nich Józefy):
Źródło: geneteka.geneolodzy.pl - ślub Józefy Golik, wdowy po Błażeju Goliku z Józefem Góreckim w dniu 27.03.1837. Ważne - imiona rodziców: Mikołaj i Apolonia.
ur 1796* - zm ?
Ojciec: Mikołąj Łągiewski ur 1766
Matka: Apolonia z d. Kiełkiewicz
1. mąż: Błażej Golik, ur. 1788, zm 1836 (3 miesiące przed narodzeniem córki Anny)
Dzieci: Wincenty ur.1826, Anna Zygmuntowska z d. Golik ur. 1836
2 mąż Józef Górecki, ślub 27.03.1837
* Data urodzenia wyliczona z aktu urodzenia syna Wincentego (w 1826 roku miała 30 lat)
Dokumenty: Akt urodzenia syna Wincentego (źródło: geneteka.geneolodzy.pl): "Działo się w Piotrkowie dnia piątego kwietnia tysiąc ośmset dwudziestego czwartego roku o godzinie trzeciej popołudniu. Stawił się Błażej Golik rolnik tu w Piotrkowie zamieszkały Mayster profesji krawieckiej lat trzydzieści ośm liczący w obecności (...) i okazał nam dziecię płci męskiej, które się urodziło w Piotrkowie (...) z jego małżonki Józefy z Łągiewskich lat trzydzieści liczącej. (...)
Akt zgonu Błażeja Golika (żródło: geneteka.geneolodzy.pl): "Działo się w Piotrkowie dnia dwunastego maia tysiąc ośmsettrzydziestego czwartego roku o godzinie piątej po południu. Stawili się (...) i oświadczyli iż w dniu wczorajszym o godzinie piątej po południu umarł w Piotrkowie Błażej Golik, obywatel rolny lat czterdzieści ośm mający syn Michała i Heleny Golików w (?) zostawiwszy osieroconą żonę Józefę z Łągiewskich Golikową w Piotrkowie (...)"
Źródło: geneteka.geneolodzy.pl - ślub Józefy Golik, wdowy po Błażeju Goliku z Józefem Góreckim w dniu 27.03.1837. Ważne - imiona rodziców: Mikołaj i Apolonia.
ur 1788* - zm 11 maja 1836 w Piotrkowie, obywatel rolny, majster profesji krawieckiej
Ojciec: Michał Golik
Matka: Helena z d.?
Żona: Józefa z d. Łągiewska
Dzieci: Wincenty ur.1826, Anna Zygmuntowska z d. Golik ur 1836
* Licząc z aktu zgonu (w 1836 roku miał 48 lat) - urodził się w 1788
natomiast licząc od daty urodzenia syna (w 1824 r miał 38 lat) – rok ur. to 1786
Dokumenty: Akt urodzenia syna Wincentego (źródło: genetyka.genealodzy.pl): "Działo się w Piotrkowie dnia piątego kwietnia tysiąc ośmset dwudziestego czwartego roku o godzinie trzeciej popołudniu. Stawił się Błażej Golik rolnik tu w Piotrkowie zamieszkały Mayster profesji krawieckiej lat trzydzieści ośm liczący w obecności (...) i okazał nam dziecię płci męskiej, które się urodziło w Piotrkowie (...) z jego małżonki Józefy z Łągiewskich lat trzydzieści liczącej. (...)
Akt zgonu Błażeja Golika (żródło: genetyka.genealodzy.pl): "Działo się w Piotrkowie dnia dwunastego maia tysiąc ośmsettrzydziestego czwartego roku o godzinie piątej po południu. Stawili się (...) i oświadczyli iż w dniu wczorajszym o godzinie piątej po południu umarł w Piotrkowie Błażej Golik, obywatel rolny lat czterdzieści ośm mający syn Michała i Heleny Golików w (?) zostawiwszy osieroconą żonę Józefę z Łągiewskich Golikową w Piotrkowie (...)"
ur. 17 września 1855 w Piotrkowie, zm. 2 maja 1920 w Radomsku
Urzędnik, burmistrz, Radomska, społecznik
Ojciec: Antoni Goszczyński
Matka: Joanna Goszczyńska z d. Zygmuntowska, ur. 1830
Żona: Julia z d. Muszyńska (zm.1927)
Dzieci:
- Antoni, ur. ?
- Janina ur. 1889,
- Marian, ur. 1891
- Stefan ur. 1892
- Tadeusz ur. 1894
- Wacław ur. 1896
- Maria ur. 1898
- Jan Gabriel, ur. 1900
"Uczył się w gimnazjum w Piotrkowie, ale szkoły nie ukończył. W służbie rządowej od 1 VIII 1872, w 1887 był pomocnikiem buchaltera w Urzędzie Powiatowym w Radomsku, od 13 IX 1888 do XII 1914 kasjer Magistratu w Radomsku (czasowo pełnił obowiązki burmistrza od XII 1910 do I 1911), następnie mianowany przez okupacyjne władze austriackie burmistrzem (XII 1914-IV 1917), od 1 IV 1917 do 31 V 1918 zasiadał w powołanej przez władze okupacyjne Radzie Miejskiej i jednocześnie sprawował funkcję wiceburmistrza. Ponadto zajmował się dystrybucją w Radomsku piotrkowskiego czasopisma „Tydzień” (V 1887-VII 1890).
W 1889 za wysługę lat awansowany do rangi sekretarza kolegialnego. Społecznik: w 1901 pełnił funkcję magazyniera w OSO, w 1909 wybrany do Rady Nadzorczej II Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego, w czasie I wojny światowej wspierał tworzenie Legionów i harcerstwa.
Odznaczony srebrnym Medalem na Pamiątkę Koronacji Cesarza Aleksandra III. Żonaty z Julią z Muszyńskich (zm. w 1927). Mieli co najmniej ośmioro dzieci: Antoniego, Janinę, Mariana, Stefana, Tadeusza, Wacława, Marię i Jana. Zm. 2 V 1920 w Radomsku, pochowany na Starym Cmentarzu."
Źródło informacji oraz fotografia: Radomszczański Słownik Biograficzny T.1, str. 60
ur. ?
Ojciec: ?
Matka: ?
Żona: Joanna Goszczyńska z d. Zygmuntowska, ur. 1830
Dzieci: Franciszek Goszczyński, 1855 - 1920, i Stanisław, 1859 - 1896
Źródło: Radomszczański Słownik Biograficzny T.1 strona 60