ur. 24 marca 1857 w Warszawie, - zm. 24 czerwca 1914 Granica (Śląsk)
Zawód: felczer Warszawsko-wiedeńskich linii kolejowych
Autor podręcznika: Jak leczyć choroby domowym sposobem*.
Ojciec - Stanisław Węgrzyn, ur. 1816
Matka - Wiktoria Węgrzyn z d. Ciecierska, ur. 1821
Rodzeństwo:
- Aniela 1847? - 1917
- Feliks Antoni 1847-1878, drukarz
- Zachariasz Adam, 1854 - 1870, zmarl w wieku 16 lat
- Julia - 1856? - 1917
- Kazimiera Helena, ur. i zm. 1862,
- Domicella Stanisława, ur. 1863
Żona - Kazimiera Węgrzyn z d. Zygmuntowska, ur. 1865 (Ślub 1887)
Dzieci - Cecylia ur. 1888, Henryk ur. 1889
Dokumenty
Świadectwo urodzenia Józefa Tymoteusza i świadectwo ślubu z Kazimierą: (więcej dokumenskantów tutaj)
Parafia Zagórze, Akt zgonu Józefa Węgrzyna, 24 czerwca 1914, Granica, Źródło: skan
Tłumaczenie z rosyjskiego: „Działo się we wsi Zagórze 16/29 czerwca 1914 roku o godzinie drugiej po południu. Stawili się Andrzej Bączkowski i Franciszek Kasprzyk pełnoletni służący w kolejach żelaznych zamieszkali we wsi Granica i oświadczyli, że we wsi Granica 11/24 czerwca tego roku zmarł Józef Węgrzyn lat 58, starszy felczer kolei żelaznych, urodzony w Warszawie syn Stanisława i Wiktorii z Ciecierskich małżonków Węgrzynów, zostawiając po sobie owdowiałą żonę Kazimierę Józefę z Zygmuntowskich. Po naocznym przekonaniu się o śmierci Józefa Węgrzyna akt ten niepiśmiennym stawającym odczytano i przez nas tylko podpisano. Utrzymujący akta stanu cywilnego (-) podpis nieczytelny”
We wspomnieniach mojego taty, Andrzeja Węgrzyna "Mój tato" tak wzmiankuje o ojcu swojego taty: "Mój tato, Henryk Węgrzyn urodził się w 1892 roku w miasteczku Granica, dziś już nieistniejącym, wtopionym teraz w konglomerat przemysłowy Górnego Śląska, wówczas w kącie trzech mocarstw, jako syn felczera Józefa Węgrzyna, (...).Żył (Henryk) w jakimś dużym konflikcie z ojcem, ale nie wiem, o co chodziło, tato zresztą nigdy o nim nie chciał wiele mówić. Dziadek jednak zmarł, zanim tato skończył studia."
* Wg słów mojej babci
Józef Węgrzyn urodził się w Warszawie, pracował w Kolejach Warszawsko – Wiedeńskich, następnie z rodziną mieszkał w miejscowości Granica, dziś Maczki, dzielnica Sosnowca:
(Maczki – wschodnia, niewielka i otoczona zewsząd lasami dzielnica Sosnowca, posiadająca głębokie tradycje kolejarskie wynikające z historycznie strategicznego położenia na mapie Europy, na granicy dwóch zaborów - końcowa stacja Granica Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej) - źródło Wikipedia
Rodzina Kazimiery Zygmuntowskiej mieszkała w Guberni Piotrkowskiej, w miejscowości Kołocinek. Ślub wzięli w miejscowości Gołonóg (dziś dzielnica Dąbrowy Górniczej) – Gubernia Piotrkowska, powiat Będziński. (patrz świadectwo ślubu powyżej) Zamieszkali w miejscowości Granica (gmina Gołonóg)
(Mapka pokazuje, gdzie leżały w XIX w. te miejscowości, dziś jest to Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza)
PONIŻEJ - drzewo genealogiczne małżonków Józefa Tymoteusza i Kazimiery z d. Zygmuntowskiej Węgrzynów (kliknij w obrazek aby powiększyć)