ur. 13 września 1860, Lwów, zm. 22 maja 1930, Lwów
Agent handlowy, mieszkał z rodziną we Lwowie przy ulicy Karola Ludwika
Ojciec: Maciej Kostecki
Matka: Maria z d. Miksz
Rodzeństwo: Stanisława 1862, Zdzisław Andrzej (generał), ur 1864, Kazimierz Aleksander 1867, Maria 1869
1.żona: Olga z d. Mentschel (ślub 1884, rozwiedzeni?) 1
dzieci:
- Zdzisław Maciej ur. 1885,
- Eugeniusz ur. 1892,
- Olga Jadwiga Węgrzyn ur. 1895,
2.żona? dzieci?
Fot: ze zbiorów rodziny Węgrzynów, na zdjęciu Hania napisała "Bolesław Kostecki?" (Hania, wnuczka, jako dziecko widziała raz dziadka, więc prawdopodobne że go rozpoznała na zdjęciu)
Dokumenty:
Akt urodzenia Bolesława Kosteckiego: (13 września 1860, Bolesław Mieczysław (dwojga imion), prawowity syn. Ojciec Maciej Kostecki, cukiernik (subiekt), syn Jana Kosteckiego i Anny Korpyłowicz, matka Maria Misch, córka nie prawna Ewy Miksch, żony Lostera. Świadkowie Józef Złotnicki i Maria Gurska), Źródło
- Akt ślubu - Parafia rzymsko katolicka św. Anny we Lwowie, w księdze ślubów nr 2/1884, z pisemną zgodą ojca, Macieja na ślub małoletniego syna:
(pod aktem ślubu po łacinie następuje wpis po polsku):
"Tako ja ojciec pozwalam małoletniemu synowi mojemu Bolesławowi Mieczysławowi Kosteckiemu poślubić wpnę Olgę Franciszkę Angelikę Mentschel i w dowód prawdy podpisuję się w obecności dwóch świadków Maciej Kostecki ojciec. Jako świadkowie Piotr Habliński, Karol Suchaniewicz kupic w Tarnopolu". Żródło: Archiwum Główne Akt Dawnych, pełny skan strony tutaj.
Można się zastanawiać, dlaczego w akcie ślubu zgoda ojca na ślub małoletniego, skoro miał w tym czasie 23 lata. Źródła podają, że w XIX wieku zgodnie z prawem w przypadku ślubu mężczyzny poniżej 25 roku życia potrzebna była zgoda ojca (w dowód szacunku do niego) - źródło: opracowanie w PowerPoint: Prawo Cywilne XIX w, str. 7, Prawo małżeńskie.
„Krótko bo krótko, ale działał w handlu cukierniczym pan Bolesław Kostecki, agent handlowy z zawodu, syn znanego we Lwowie cukiernika pana Macieja Kosteckiego i współwłaściciel cukierni. Przy ul. Wałowej 1 otworzył Centralę sprzedaży cukrów (a więc wszelakich słodyczy) "Pod kotwicą". Obok przykładowe reklamy owej centrali z 1890 r." (Anna Kozłowska Ryś, Lwów na słodko i półwytrawnie)
Ze wspomnień wnuczki, Anny: "Hrabia2 Bolesław Korczak–Kostecki ożenił się z Olgą Mentschel, solistką opery wiedeńskiej3 i córką zamożnych, lwowskich mieszczan. Mezalians? Małżeństwo dla pieniędzy? Było troje dzieci. Majątek, także żony, został przehulany – Wiedeń, Monte Carlo. Małżeństwo rozpadło się. Najstarszy syn został z ojcem – nie znam nawet imienia4…
Był drugi syn, Zdziś. Owalny portrecik jest u mnie do dzisiaj. „To mój braciszek, Zdziś. Miał siedem lat, spadł ze schodów i zabił się” 5.
Córka Olga – Nuna, nasza Mama, została z matką, która po rozwodzie1 mieszkała w Krakowie i utrzymywała się z lekcji śpiewu i gry na fortepianie. Zmarła na raka macicy mając 32 lata i pochowano ją prawdopodobnie w Krakowie. 6 Nunka miała wtedy ok. 5 lat. (...) Matka Nunki umierając błagała przyjaciół, żeby nie oddawali córeczki ojcu… żeby sami ją wzięli i wychowali. Tak się stało."
- Nekrolog o śmierci Bolesława Kosteckiego (Z pamiątek rodziny Węgrzynów). Pochowany został na Cmentarzu Łyczakowskim w kwaterze 75, numer grobu 222. Niestety grób się nie zachował. Nikt więcej nie był pochowany w tym grobie.
1 Według przekazu rodzinnego, Olga i Bolesław rozwiedli się, natomiast w swoich aktach osobowych, które wypełniła zaczynając pracę w Okręgowych Kolejach Państwowych, Olga Kostecka odpowiedziała (tłum. z niemieckiego):
"– Jest Pani/Pan stanu wolnego, żonaty, mężatką,lub wdowcem/wdową? - Od 10 stycznia 1883 zamężna z Bolesławem Kosteckim, który mnie 3 lata temu porzucił , po tym jak zadłużył cały mój majątek" (uwaga, tu błąd co do roku ślubu, na innej stronie podaje rok 1884)
Klikając na powyższy obrazek przejdziesz do skanu akt osobowych Olgi Kosteckiej. Dokument został wypełniony w 1899 roku, a więc należy rozumieć, że Olga i Bolesław rozstali się ok 1896 roku, czyli rok po urodzeniu się najmłodszego dziecka, Olgi Jadwigi, i wynika z tego, że nie był to rozwód. Olga zmarła w 1901 roku, więc Bolesław mógł się po raz drugi ożenić i mieć inne potomstwo jako wdowiec.
2 Bolesław Korczak Kostecki nie mógł być hrabią, jednak taki tytuł istniał w przekazie rodzinnym i we wspomnieniach
3 Jest rzeczą mało prawdopodobną, aby Olga Mentschel mogła być solistką opery wiedeńskiej, skoro w wieku 17 lat wyszła za mąż i rok później urodziła 1 dziecko, a mieszkała z rodziną we Lwowie.
4 Syn Zdzisław przebywał po rozejściu się rodziców z ojcem we Lwowie, ożenił się, miał 3 córki i zmarł w 1967 r.
5 Drugi syn, Eugeniusz pół roku po śmierci matki - nie jest jasne, gdzie wtedy przebywał - w wieku 9 lat zmarł spadając ze schodów i jest pochowany razem z matką na cmentarzu Rakowieckim w Krakowie, kwatera Ł, grób 31 (zach)