foto2

boleslaw mur. 1861, Lwów, zm. 22 maja 1930, Lwów

 

ojciec: Maciej Kostecki

matka: Maria z d. Miksz

 

Rodzeństwo: Zdzisław Andrzej (generał), ur 1864, Kazimierz Aleksander 1867, Maria 1869

 

1.żona: Olga z d. Mentschel (ślub 1884, rozwiedzeni?) 1

dzieci: Zdzisław Maciej ur. 1885, Eugeniusz ur. 1892, Olga Jadwiga Węgrzyn ur. 1895,

2.żona? dzieci?

 

Zawód: urzędnik (handlowiec)

Fot: ze zbiorów rodziny Węgrzynów, na zdjęciu Hania napisała "Bolesław Kostecki?" (Hania, wnuczka, jako dziecko widziała raz dziadka, więc prawdopodobne że go rozpoznała na zdjęciu)

Dokumenty:

- Akt ślubu - Parafia rzymsko katolicka św. Anny we Lwowie,  w księdze ślubów nr 2/1884, z pisemną zgodą ojca, Macieja na ślub małoletniego syna:
 BoleslawKostecki(pod aktem ślubu po łacinie następuje wpis po polsku):
"Tako ja ojciec pozwalam małoletniemu synowi mojemu Bolesławowi Mieczysławowi Kosteckiemu poślubić wpnę Olgę Franciszkę Angelikę Mentschel i w dowód prawdy podpisuję się w obecności dwóch świadków Maciej Kostecki ojciec. Jako świadkowie Piotr Habliński, Karol Suchaniewicz kupic w Tarnopolu"

Żródło: Archiwum Główne Akt Dawnych, pełny skan strony tutaj.

- Nekrolog o śmierci Bolesława Kosteckiego (Z pamiątek rodziny Węgrzynów).BoleslawKostecki nekrolog

UWAGA: W materiałach na temat rodziny Kosteckich h. Korczak istnieje (nie wiem z jakiego źródła) rok urodzenia Bolesława Kosteckiego 1871, tymczasem z nekrologu tu przytoczonego wynika, że skoro w roku 1930 zmarł w 69 roku życia, to musiał się urodzić między majem 1860 a majem 1861 r.

Ponadto, gdyby urodził się w 1871 roku (co przytoczony dokument wyklucza), znaczyłoby to, że ożenił się mając 13 lat, a do tego byłby już w tym wieku handlowcem!

Można się zastanawiać, dlaczego w takim razie w akcie ślubu zgoda ojca na ślub małoletniego, skoro miałby w tym czasie 23 lata. Źródła podają, że w XIX wieku zgodnie z prawem w przypadku ślubu mężczyzny poniżej 25 roku życia potrzebna była zgoda ojca (w dowód szacunku do niego) - źródło: opracowanie w PowerPoint: Prawo Cywilne XIX w, str. 7, Prawo małżeńskie.

 

Ze wspomnień wnuczki, Anny: "Hrabia2 Bolesław Korczak–Kostecki ożenił się z Olgą Mentschel, solistką opery wiedeńskiej3 i córką zamożnych, lwowskich mieszczan. Mezalians? Małżeństwo dla pieniędzy? Było troje dzieci. Majątek, także żony, został przehulany – Wiedeń, Monte Carlo. Małżeństwo rozpadło się. Najstarszy syn został z ojcem – nie znam nawet imienia4

Był drugi syn, Zdziś. Owalny portrecik jest u mnie do dzisiaj. „To mój braciszek, Zdziś. Miał siedem lat, spadł ze schodów i zabił się” 5.

Córka Olga – Nuna, nasza Mama, została z matką, która po rozwodzie1 mieszkała w Krakowie i utrzymywała się z lekcji śpiewu i gry na fortepianie. Zmarła na raka macicy mając 32 lata i pochowano ją prawdopodobnie w Krakowie. 6 Nunka miała wtedy ok. 5 lat. (...) Matka Nunki umierając błagała przyjaciół, żeby nie oddawali córeczki ojcu… żeby sami ją wzięli i wychowali. Tak się stało."


 1 Według przekazu rodzinnego, Olga i Bolesław rozwiedli się, natomiast w swoich aktach osobowych, które wypełniła zaczynając pracę w Okręgowych Kolejach Państwowych, Olga Kostecka odpowiedziała (tłum. z niemieckiego):

"– Jest Pani/Pan stanu wolnego, żonaty, mężatką,lub wdowcem/wdową? - Od 10 stycznia 1883 zamężna z Bolesławem Kosteckim, który mnie 3 lata temu porzucił , po tym jak zadłużył cały mój majątek" (uwaga, tu błąd co do roku ślubu, na innej stronie podaje rok 1884)

29 425 17896 7a

Klikając na powyższy obrazek przejdziesz do skanu akt osobowych Olgi Kosteckiej. Dokument został wypełniony w 1899 roku, a więc należy rozumieć, że Olga i Bolesław rozstali się ok 1896 roku, czyli rok po urodzeniu się najmłodszego dziecka, Olgi Jadwigi, i wynika z tego, że nie był to rozwód. Olga zmarła w 1901 roku, więc Bolesław mógł się po raz drugi ożenić i mieć inne potomstwo jako wdowiec.

2 Bolesław Korczak Kostecki nie mógł być hrabią, jednak taki tytuł istniał w przekazie rodzinnym i we wspomnieniach

Jest rzeczą mało prawdopodobną, aby Olga Mentschel mogła być solistką opery wiedeńskiej, skoro w wieku 17 lat wyszła za mąż i rok później urodziła 1 dziecko, a mieszkała z rodziną we Lwowie.

4 Syn Zdzisław przebywał po rozejściu się rodziców z ojcem we Lwowie, ożenił się, miał 3 córki i zmarł w  1967 r.

5 Drugi syn, Eugeniusz  pół roku po śmierci matki - nie jest jasne, gdzie wtedy przebywał - w wieku 9 lat zmarł spadając ze schodów i jest pochowany razem z matką na cmentarzu Rakowieckim w Krakowiekwatera Ł, grób 31 (zach)

Copyrigcht © 2024   Moja Rodzina