foto2

MariaPokiziakautoportretur. 2.12.1896 we Lwowie - zm. 1985, Lwów

 

Ojciec: Leopold Pokiziak (ur? - zm. 1897)

Matka:  Antonina Pokiziak z d. Mentschel (186?-1948)

 

Rodzeństwo: Władysław ur. 1889 (ksiądz), 
Włodzimierz ur.1895 (zmarł w wieku 11 lat), 

 

Ze Wspomnienia o Marii Pokiziak w Kurierze Galicyjskim z 2015 r. Wiktoria Kowalska pisze m.in: "(...) Maria Pokiziak ukończyła seminarium nauczycielskie. Przed wojną w latach 1921–1931 uczyła rysunku i logiki w Szkole Żeńskiej im. Marii Magdaleny we Lwowie.. Natomiast od 1936 do 1940 roku kierowała Żeńskim Seminarium Nauczycielskimim. A. Asnyka również we Lwowie. Była wykładowczynią psychologii oraz pedagogiki w tym zakładzie naukowym.
   Sztukę malarską uprawiała przez całe życie. Była przede wszystkim pejzażystką i portrecistką. Studiowała malarstwo w latach 1918–1922 w Szkole Przemysłowej we Lwowie pod kierunkiem prof. Kazimierza Sichulskiego. Następnie kształciła się w Wiedniu. Posługiwała się techniką olejną oraz akwarelą. Malowała górskie pejzaże Podkarpacia, widoki Lwowa i okolic. (...) Ojciec Marii Leopold Pokiziak zmarł 1897 roku w Grazu. Osierocił troje dzieci: Marię i dwóch jej braci Włodzimierza i Władysława. (...)". (Aby przeczytać cały artykuł, kliknij obrazki poniżej):

MariaPokiziakMariaPokiziak1

 

 

 

 

Wspomnienie o Marii Pokiziak Polskiego Radia Lwów - Lwowskie Zaduszki 2015

 

Matka Marii, Antonina Pokiziak była chrzestną matką mojej babci, Olgi (Nunki). Po śmierci matki Nunki, Olgi Kosteckiej, moja babcia przez parę lat mieszkała w domu Antoniny: Zgodnie ze wspomnieniami Hani (Anny Kuczyńskiej) o swojej mamie, czyli mojej babci "(...) Przez następnych parę lat Nuna mieszkała we Lwowie u ciotki Pokiziakowej (z domu Mentschel), która była jej chrzestną matką i której nazwisko figuruje na metryce Mamy. Ciotka miała córkę Marysię i obie dziewczynki uczęszczały we Lwowie do Szkoły Realnej (chyba szkoła średnia). (...)

Autoportret Marii Pokiziak (oryginał) znaleziony w pamiątkach rodziny Węgrzynów:

MariaPokiziakAutoportret m

Maria Pokiziak jest pochowana na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie w grobowcu rodziny Mentschlów.

grobMariiPokiziak

Copyrigcht © 2024   Moja Rodzina