ur. 01.08.1867 we Lwowie - zm. 20.08.1901 w Krakowie
(Olga Franciszka Angelika, trojga imion)
Ojciec: Teodor Mentschel (1827-1880)
Matka: Józefa Mentschel z d. Ebert (1840-1892)
Rodzeństwo:
- Antonina Hilda Pokiziak, ur. 1861,
- Ernest ur.1869
Mąż: Bolesław Kostecki (ślub 1884) 1
Dzieci:
- Zdzisław Maciej ur. 1885,
- Eugeniusz ur. 1892,
- Olga Jadwiga ur. 1895
Dokumenty
Dokumenty: Akt urodzenia Olgi Mentschel, kościół Św. Anny we Lwowie: „ur. 1 sierpnia 1867 Olga Franciszka Angelika (trojga imion) prawowita córka, ojciec: Leopold Krzysztof Teodor (trojga imion) Mentschel, syn Leopolda i Eleonory Nikolai, matka Józefa córka Franciszka Ebert i Franciszki Jolinek. Świadkowie Angelo Poretti i Francesca Poretti* ”.Źródło
*Ojcem chrzestnym Olgi został Angelo Poretti, był on przedsiębiorcą budowlanym pracującym na usługi kolejnictwa - we Lwowie i nie tylko. Pracował na zlecenia Kolei im. Karola-Ludwika. „occupatus ad v.f. C.L - "v.f." to "via ferrea", czyli koleje żelazne Karola Ludwika.
- Skan akt osobowych, które wypełniła własnoręcznie zaczynając pracę w Okręgowych Kolejach Państwowych w 1899 r (źródło Archiwum Narodowe w Krakowie) -> tutaj.
Olga Kostecka mieszkała z mężem Bolesławem i dziećmi w domu teścia, Macieja Kosteckiego przy ulicy Karola Ludwika, gdzie mieściła się również cukiernia Macieja. Kiedy cukiernia w 1892 upadła i Kostecki ogłosił upadłość, firmę przepisał na synową, Olgę.
Dwa lata później, w kwietniu 1894 Olga otworzyła nową cukiernię na rogu ul. Św. Mikołaja i Zyblikiewicza, „urządziwszy ją z komfortem i zaopatrzywszy w towary wyborowe. Będzie ona pożądanym przystankiem dla wszystkich gości, zwłaszcza dla tych, którzy w żywej pamięci chowają firmę Macieja Kosteckiego” Kurier Lwowski nr 99 z 1894 r. (wg „Lwów na słodko i półwytrawnie” Anny Kozłowskiej Ryś).
Gazeta Lwowska z 1891 donosi, że pokazach kostiumów polskich na balu koła Literacko-Artystycznego „(…) publiczność miała sposobność podziwiać wspaniały strój polski z XVI wieku (pani Ekertowa), kostium z drugiego cesarstwa (pani Bałabanowa), (…), kwieciarki, (panna Krause), kostiumy roccoco (panny Gayerówna, Święcicka, Czaplińska, Kostecka Olga i Jandówna)”. Na tym samym balu „grupę marynarzy tworzyli: panny Kosteckie” (??) „panna Gruman oraz panowie Piotr Harasimowicz i B.Kostecki”
Na zdjęciu obok Olga w stroju zimowym polskiej szlachcianki, data 6.02.1891.
Obok fragment z Kuriera Lwowskiego z 28 marca 1887.
Ze wspomnień wnuczki, Anny: "Hrabia2 Bolesław Korczak–Kostecki ożenił się z Olgą Mentschel, solistką opery wiedeńskiej3 i córką zamożnych, lwowskich mieszczan. Mezalians? Małżeństwo dla pieniędzy? Było troje dzieci. Majątek, także żony, został przehulany – Wiedeń, Monte Carlo. Małżeństwo rozpadło się. Najstarszy syn został z ojcem – nie znam nawet imienia4…
Był drugi syn, Zdziś. Owalny portrecik jest u mnie do dzisiaj. „To mój braciszek, Zdziś. Miał siedem lat, spadł ze schodów i zabił się” 5.
Córka Olga – Nuna, nasza Mama, została z matką, która po rozwodzie1 mieszkała w Krakowie i utrzymywała się z lekcji śpiewu i gry na fortepianie 7. Zmarła na raka macicy mając 32 lata i pochowano ją prawdopodobnie w Krakowie. 6 Nunka miała wtedy ok. 5 lat. (...) Matka Nunki umierając błagała przyjaciół, żeby nie oddawali córeczki ojcu… żeby sami ją wzięli i wychowali. Tak się stało."
Olga Kostecka zmarła w 33 roku życia na raka, pozostawiając córkę Olgę pod opieką przyjaciół.
1 Według przekazu rodzinnego, Olga i Bolesław rozwiedli się, natomiast w swoich aktach osobowych, które wypełniła zaczynając pracę w Okręgowych Kolejach Państwowych, Olga Kostecka odpowiedziała (tłum. z niemieckiego):
"– Jest Pani/Pan stanu wolnego, żonaty, mężatką,lub wdowcem/wdową? - Od 10 stycznia 1883 zamężna z Bolesławem Kosteckim, który mnie 3 lata temu porzucił , po tym jak zadłużył cały mój majątek" (uwaga, tu błąd co do roku ślubu, na innej stronie podaje rok 1884)
Klikając na powyższy obrazek przejdziesz do skanu akt osobowych Olgi Kosteckiej. Dokument został wypełniony w 1899 roku, a więc należy rozumieć, że Olga i Bolesław rozstali się ok 1896 roku, czyli rok po urodzeniu się najmłodszego dziecka, Olgi Jadwigi, i wynika z tego, że nie był to rozwód.
2 Bolesław Korczak Kostecki nie mógł być hrabią, jednak taki tytuł istniał w przekazie rodzinnym i we wspomnieniach
3 Jest rzeczą mało prawdopodobną, aby Olga Mentschel mogła być solistką opery wiedeńskiej, skoro w wieku 17 lat wyszła za mąż i rok później urodziła 1 dziecko, a mieszkała z rodziną we Lwowie.
4 Syn Zdzisław przebywał po rozejściu się rodziców z ojcem we Lwowie, ożenił się, miał 3 córki i zmarł w 1967 r.
5 Drugi syn, Eugeniusz pół roku po śmierci matki - nie jest jasne, gdzie wtedy przebywał - w wieku 9 lat zmarł spadając ze schodów i jest pochowany razem z matką na cmentarzu Rakowieckim w Krakowie, kwatera Ł, grób 31 (zach)
6 Olga Kostecka z d. Mentschel zmarła w Krakowie 20.08.1901 w wieku 33 lat i jest pochowana na cmentarzu Rakowieckim w kwaterze kwatera Ł, grób 31 (zach) razem z synkiem Geniem.
7 Olga Kostecka pracowała jako "manipulantka" w Okręgowych Kolejach Państwowych.