foto2

ur. 30.06.1861 we Lwowie - zm. 1948, Lwów

 

Ojciec: Teodor Mentschel (1827-1880)

Matka:  Józefa Mentschel z d. Ebert (1840-1892)

 

Rodzeństwo: Ernest, ur.1869,  Olga Kostecka ur.1867

 

Mąż Leopold Pokiziak (zm. 1897 w Grazu) *

Dzieci: Władysław ur. 1889 (ksiądz),  Włodzimierz ur.1895 (zmarł w wieku 11 lat), Maria,  ur. 1896, malarka

Dokumenty: Akt urodzenia Św.Maria Magdalena, Lwów, 30.06.1861, źródło www.familysearch
AntoninaMetschelPokiziakUR

Antonina Pokiziak była chrzestną matką mojej babci, Olgi (Nunki). Po śmierci matki Nunki, Olgi Kosteckiej, moja babcia przez parę lat mieszkała w domu Antoniny: Zgodnie ze wspomnieniami Hani (Anny Kuczyńskiej) o swojej mamie, czyli mojej babci "(...) Przez następnych parę lat Nuna mieszkała we Lwowie u ciotki Pokiziakowej (z domu Mentschel), która była jej chrzestną matką i której nazwisko figuruje na metryce Mamy. Ciotka miała córkę Marysię i obie dziewczynki uczęszczały we Lwowie do Szkoły Realnej (chyba szkoła średnia). (...)

Ze Wspomnienia o Marii Pokiziak w Kurierze Galicyjskim z 2015 r. Wikotria Kowalska pisze: "Ojciec Marii Leopold Pokiziak zmarł 1897 roku w Grazu. Osierocił troje dzieci: Marię i dwóch jej braci Włodzimierza i Władysława. (...) Matka ich, Antonina Gilda z Mentschlów Pokiziak, kobieta bardzo delikatna i nieśmiała, zmarła w 1948 r. i pochowana została w grobowcu Pokiziaków".

O Antoninie Pokiziakowej, matce księdza Władysława, pisze w swoim wspomnieniu Adam Trojanowski, MOJA LWOWSKA EDUKACJA, opowiadając o śmierci jej syna (czytaj na stronie Władysława)

Poniżej grób Antoniny Pokiziak na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie

grobAntoninygrobAntoniny1 


* Według słów mojej babci, która jako dziecko mieszkała parę lat u swojej chrzestnej matki, jej mąż "nafciarz, bogaty, zbankrutował, samobójstwo"

Według mojej babci Antonina Pokiziak była malarką, a jej córka Maria "malowała", jest jednak pewne, że utalentowaną i znaną malarką, choć amatorką, była Maria, a czy Antonina malowała, na ten temat niestety, nic nie wiadomo.

 

 

Copyrigcht © 2024   Moja Rodzina