foto2

ur. 26 sierpnia 1791 we wsi Raciborzany (w Galicji, w cyrkule Sandeckim) - zm. ?

zamieszkały w Warszawie  ul. Nowy Świat 1295 (lub 1259)*, malarz

 

Ojciec - Krzysztof Węgrzyn (Węgrzyński *) 1752-1827

Matka - Agnieszka z d.Sroka  zm. 1804


Rodzeństwo
: Stanisław, (brat przyrodni) ur. 1814 (Jan był świadkiem na ślubie Stanisława i Wiktorii w 1844)


Żona (ślub 1821): Katarzyna z d. Kowacka 1803 - 1864


Dzieci: Róża Katarzyna ur. 1822, Leokadia Genowefa ur 1824, Józef Jan ur. 1826, Emilia Ludwika ur. 1832

UWAGA: Mimo różnicy w brzmieniu nazwiska oraz w danych wydaje się pewne, że jest to ta sama osoba co Jan Węgrzyn, brat przyrodni Stanisława. Podobieństwa: ojciec Krzysztof, urodzony w Racoborzanach tak samo jak Stanislaw, adres zamieszkania w W-wie przy Nowym Świecie, różnica w numerze wygląda na literówkę (trudno uwierzyć, żeby przy Nowym Świecie pod tak podobnym numerem mieszkały dwie osoby o tak podobnych danych. Podobny też jest charakter pisma, choć na dokumencie brata podpisuje się Węgrzyn, a na wszystkich dokumentach swojej rodziny - Węgrzyński.

W akcie ślubu Jana prócz różnicy Węgrzyn- Węgrzyński również nazwisko matki Jagnieszka Sroczyńska nieco się różni od wpisu w akcie urodzenia - Agnieszka z domu Sroka, jednak podobieństwo pozwala na pewność że chodzi o tę samą osobę.

Dokumenty

Akt  ślubu Jana Węgrzyńskiego (fragment), kliknij aby otworzyć pełny dokument:

"... stawił się Jan Węgrzyński, malarz rodem ze wsi Raciborzany zwanej, w Galicji w Cyrkule Sandeckim leżącej podług złożonej przed Nami metryki urodzenia w roku Trzydziestym wieku swego będący, przy ulicy Nowy Świat pod liczbą tysiać dwieście dziewiędzisiąt pięć zmieszkały; Krzysztofa Węgrzyńskiego gospodarstwem rolniczym niegdyś trudniącego się a na teraz w rzeczonej wsi Raciborzany przy familii swej mieszkającego syna i Jagnieszki z Sroczyńskich Węgrzyńskiej zeszłej już matki syn, w stanie bezżennym dotąd zostający..."

JanWegrzynski slub

Jego imię, nazwisko i przybliżony wiek, adres zamieszkania a także jego podpis w akcie ślubnym brata, Stanisława, (poniżej fragment tego aktu: informacje na temat Jana Węgrzyna i jego podpis pod aktem).

JanWegrzyn

Poniżej do porównania podpis Jana Węgrzyńskiego pod metryką jego córki:

JanWegrzynski dzieci3podpis

Ze strony geneteka.geneolodzy.pl- dzieci Krzystofa Węgrzyna i Agnieszki Sroki, wśród których jest Jan urodzony 1791.

WegrzynKrzysztofAgnieszkaDzieci

Copyrigcht © 2024   Moja Rodzina