Ur. 3 marca 1866, zm. 31 maja 1933 w Gliniku Marjampolskim
Ojciec: Tomasz Zygmuntowski, ur. 1834
Matka: Anna Zygmuntowska z d. Golik ur.1836
Mąż: Józef Tymoteusz Węgrzyn, ur. 1857
Dzieci: Cecylia ur. 1888, Henryk ur. 1889
Nasza babcia Kazimiera - ze wspomnień wnuka
Dowód osobisty Kazimiery Węgrzyn i świadectwo ślubu z Józefem Węgrzynem
Nekrolog Kazimiery Węgrzynowej:
Zagadka pochodzenia mojej prababci
Według słów mojej Babci, rodzina Kazimiery zmieniła nazwisko po powstaniu styczniowym. We wspomnieniach mojego Taty pojawia się nazwisko Goszczyńskich, to nazwisko słyszałam wiele razy we wspomnieniach, ale czy to było prawdziwe nazwisko jego babci?
Na rodowodach, rysowanych przez ciocię Hanię (siostrę mojego taty) nazwisko rodowe Kazimiery to Goszczyńska i z boku jest cała linia Goszczyńskich, choć nie ma tam przodków. Tata korespondował z przyjacielem Stefanem Goszczyńskim...
Mój Tata w swoich wspomnieniach napisał tak: "Nie jestem pewien nawet panieńskiego nazwiska babci, matki taty, Kazimiery Węgrzynowej, chyba Goszczyńskiej, a im dalej w tej linii, tym więcej nazwisk, na pewno krewnych, ciotek i kuzynów: Goszczyńskich, Pawłowskich, Pizłów, lecz jak ich poukładać? Wiem, że babcia miała siostry, lecz co dalej?"
Dzięki informacjom od mojej cioci, Hanny Goszczyńskiej oraz badaniom dokumentów w sieci Zygmuntowskich i Goszczyńskich udało mi się z dużym prawdopodobieństwem rozwikłać tę zagadkę:
Otóż Joanna Goszczyńska, córka Tomasza Zygmuntowskiego miała rodzeństwo, wśród którego był Tomasz Zygmuntowski (syn Tomasza), mąż Anny z domu Chomicz, i ich córką była Kazimiera Węgrzyn z d. Zygmuntowska, moja prababcia. A więc Joanna Goszczyńska była ciotką Kazimiery. Wygląda na to, że Zygmuntowscy podawali się za Goszczyńskich używając nazwiska ciotki Kazimiery, Joanny, i dlatego Kazimiera była znana jako: z domu Goszczyńska…