foto2

ur. 17 listopada 1884 w Janowie k. Lwowa * (powiat Gródek Jagielloński)

zm. 1943 w Krakowie

 

Ojciec: Franciszek Pawlik Gwozdecki

Matka: Antonina  z d. Gruszczyńska

 

Żona: Jadwiga Piechowicz, ślub 1915 w Kętach

Dzieci: Jadwiga Maria, ur. 1914, Jan Kazimierz, ur. 1918, Helena Zofia **  ur. 1927

 

Zawód: Pracował jako urzędnik w Janowie i Limanowej, następnie jako sekretarz w policji w Krakowie, a w 1925 roku przeszedł do służby mundurowej w policji. ***

 

Dokumenty: Metryka urodzenia Stanisława. Uwaga: w metryce zapis (po łacinie) że "Nazwisko ojca tego dziecka jest Pawlik Gwozdecki a nie Pawlik". W dokumentach jego przodków (również ojca) dodatek Gwozdecki nie figuruje.
metrykaStanislawa


* Dziś Iwano-Frankowe na Ukrainie w obwodzie Lwowskim

** Helena Zofia Pawlik-Gwozdecka została wpisana do księgi narodzeń jako córka małżeństwa Stanisława i Jadwigi Pawlik-Gwozdeckich, jednak najprawdopodobniej była dzieckiem Stanisława Pawlik-Gwozdeckiego i kobiety, pracującej jako opiekunka w domu Pawlik-Gwozdeckich o nazwisku Pippin (zgodnie ze wspomnieniami mojego taty a jej męża). Została jako niemowlę oddana na wychowanie na wieś, a następnie jako trzyletnie dziecko oddana za pieniądze pod zmienionym imieniem i nazwiskiem małżeństwu Di Risio. Nie miała nigdy żadnego kontaktu z żoną Stanisława Pawlik-Gwozdeckiego, a jego dzieci nie wspominają w swoim drzewie genealogicznym o jej istnieniu (więcej na ten temat we wspomnieniach córki i męża)

*** (źródło - teczka akt osobowych, przechowywana w zespole 29/428 Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej w Krakowie, dzięki Archiwum Narodowemu w Krakowie, patrz - Galeria Dokumentów)

Copyrigcht © 2023   Moja Rodzina