foto2

kazimiera Węgrzynowa

Ur. 3 marca 1866, zm. 31 maja 1933 w Gliniku Marjampolskim

 

Ojciec: Tomasz Zygmuntowski, ur. 1834

Matka: Anna Zygmuntowska z d. Golik  ur.1836

 

Mąż: Józef Tymoteusz Węgrzyn, ur. 1857

Dzieci: Cecylia ur. 1888, Henryk ur. 1889

 

 

Nasza babcia Kazimiera - ze wspomnień wnuka 

Dowód osobisty Kazimiery Węgrzyn i świadectwo ślubu z Józefem Węgrzynem

kazimiera dowodjozef kazimiera slub

 

 

 

Nekrolog Kazimiery Węgrzynowej:

kazimiera nekrolog

 

 

Zagadka pochodzenia mojej prababci

Według słów mojej Babci, rodzina Kazimiery zmieniła nazwisko po powstaniu styczniowym. We wspomnieniach mojego Taty pojawia się nazwisko Goszczyńskich, to nazwisko słyszałam wiele razy we wspomnieniach, ale czy to było prawdziwe nazwisko jego babci?

Na rodowodach, rysowanych przez ciocię Hanię (siostrę mojego taty) nazwisko rodowe Kazimiery to Goszczyńska i z boku jest cała linia Goszczyńskich, choć nie ma tam przodków. Tata korespondował z przyjacielem Stefanem Goszczyńskim...

Mój Tata w swoich wspomnieniach napisał tak: "Nie jestem pewien nawet panieńskiego nazwiska babci, matki taty, Kazimiery Węgrzynowej, chyba Goszczyńskiej, a im dalej w tej linii, tym więcej nazwisk, na pewno krewnych, ciotek i kuzynów: Goszczyńskich, Pawłowskich, Pizłów, lecz jak ich poukładać? Wiem, że babcia miała siostry, lecz co dalej?"

Dzięki informacjom od mojej cioci, Hanny Goszczyńskiej oraz badaniom dokumentów w sieci  Zygmuntowskich i Goszczyńskich udało mi się z dużym prawdopodobieństwem rozwikłać tę zagadkę:

Otóż Joanna Goszczyńska, córka Tomasza Zygmuntowskiego miała rodzeństwo, wśród którego był Tomasz Zygmuntowski (syn Tomasza), mąż Anny z domu Chomicz, i ich córką była Kazimiera Węgrzyn z d. Zygmuntowska, moja prababcia. A więc Joanna Goszczyńska była ciotką Kazimiery. Wygląda na to, że Zygmuntowscy podawali się za Goszczyńskich używając nazwiska ciotki Kazimiery, Joanny, i dlatego Kazimiera była znana jako: z domu Goszczyńska…

Copyrigcht © 2024   Moja Rodzina